SZKLARNIA / Florystyczna mapa Katowic

Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast Polski.  Ponad 50 proc. powierzchni, to tereny aktywnie zielone. O niektórych dzielnicach można powiedzieć, że mają istny sanatoryjny klimat. Jadąc tu pierwszy raz nasze wyobrażenie było dalekie od tego co zastaliśmy. Byliśmy wręcz porażeni zielenią miasta. Ten dysonans między naszym wyobrażeniem, miasta górniczego z rzeczywistością zaczął powoli kiełkować pomysłem, aby zbadać granicę tej zieleni. Czy kończy się na parkach, lasach, czy wręcz przeciwnie dalej emanuje na ścianach w domach, mieszkaniach Katowiczan. Tak zrodził się pomysł aby zbudować szklarnie, które wypełnią się domowymi kwiatami mieszkańców Katowic.

Szklarnie powstaną w czterech dzielnicach Katowic. Laboratoria badawcze kondycji flory mieszkaniowej, galerie kwietne. Pragniemy aby były w nich prezentowane kwiaty okolicznych mieszkańców, sąsiadów szklarni. Szklarnię widzimy jako ROŚLINNY OBIEKT, RZEŹBĘ SPOŁECZNĄ, KTÓRA SWYM POJAWIENIEM W KONKRETNEJ PRZESTRZENI MA JĄ UWSPÓLNOTOWIĆ, ZACHĘCIĆ DO RELAKSU Z WIDOKIEM NA KWIATY. Jest to projekt społeczno-artystyczny, który stara się włączyć okoliczny mieszkańców w stworzenie wspólnego dzieła. Podzielenia się. Jest to zatarcie granicy miedzy twórcą a odbiorcą.

szklarnia-plakat

Staramy się stworzyć sytuację, gdzie rolę artysty który prezentuje swoją twórczość (w tym przypadku roślinę) przejmują mieszkańcy. Wystawiają je, poddają publicznej ocenie, chwalą się. Będzie to okazja do zaprezentowania szerokiej rzeszy osób swoje florystyczne okazy. Szklarnia zakłada przekroczenie pewnej bariery prywatności, dotarcia do tego co jest w domu i podzielenia się tym. Chcemy aby ludzie wyszyli na zewnątrz, spotkali się, pokazali swoje florystyczne okazy. Poznali innych, którzy być może hodują podobne kwiaty, wymienili się doświadczeniami.

Szklarnia będzie zbierała informacje na temat tego, z jakich dzielnic Katowic pochodzą dostarczone rośliny, aby następnie stworzyć „florystyczną mapę KATO”. Być może okaże się, że Bogucice to idealne miejsce do hodowania paproci, a Osiedle Witosa to palmowy raj.

Projekt kierujemy do wszystkich mieszkańców miasta. Każdy może w nim brać udział. Każdy dla kogo istotna jest spotkanie, przestrzeń wspólna. Instalacja ma charakter niezależny, wolnostojący, wieczorową porą będzie oświetlona od wewnątrz, aby eksponować rośliny.

  • Ekspozycje będzie można obserwować jedynie z zewnątrz.
  • Każda roślina zostanie skatalogowana, jej opis i dzielnica z której pochodzi.
  • Rośliny zostaną otoczone stosowną opieką.
  • Każdy z właścicieli jest zobowiązany do osobistego odebrania rośliny.

Zapraszamy z kwiatami od 27 sierpnia w godzinach 15-19. Dla wszystkich którzy przyniosą kwiaty, Kwiaciarnia Grafiki wykona pamiątkowe nadruki techniką sitodruku. Bierzcie również koszulki, na których florystyczną grafikę będą mogli odbić.

Szklarnie pojawią się w czterech dzielnicach Katowic:

  • ul. Marcinkowskiego 6 na Zawodzie, 27 sierpnia
  • ul. Wincetego Wajdy 21 na Bogucicach, 28 sierpnia
  • ul. Radockiego 76 na osiedlu Odrodzenia, 29 sierpnia
  • Skwer Kacyka z Kolindra na os. Witosa, 30 sierpnia